özel ders almak istiyorum , ozel ders vermek , ankara özel ders , özel ders ilanı ver , özel ders ilanı , özel ders vermek istiyorum , ankara matematik özel ders , matematik özel ders ankara, ilkokul ozel ders , ingilizce ders verenler , özel ders ilanları , özel ders almak isteyen öğrenciler , özel ders fiyatları , özel ders alanı , matematik temel oluşturma , kahoot nedir , mersin keman kursu , özel ders almak isteyenler , ozeldersalani , özel ders fiyatları , trello nedir , ingilizce nasıl öğrenilir , ingilizce öğrenmek istiyorum , online ingilizce , özel ders ,özel ders vermek istiyorum , ingilizce özel ders , matematik özel ders , özel ders fiyatları , özel ders ingilizce , i ngilizce özel ders fiyatları , özel ingilizce dersi , özel ders matematik , özel ders verenler , özel matematik dersi , fizik özel ders , özel ders almak isteyenler , özel ders sitesi , özel ders vermek , ingilizce öğrenme siteleri , özel ders ilan , en iyi özel ders , udemy ,en iyi ozel ders , eniyiozelders , istanbul matematik özel ders , istanbul lgs özel ders , istanbul özel ders , online eğitim ,

BAŞARI NEDİR?

28 Nisan 2020 0 ile En İyi Özel Ders

BAŞARI NEDİR?

Kaç yaşında olursak olalım, hayatımız sınavlarla dolu… Bir öğrenci isek öncelikle okuldaki derslerimizi başarı ile geçmek ve 8.sınıfta TEOG ile başlayan, ilerdeki hayatımızı şekillendirecek bir dizi sınava girmek zorundayız. Üniversiteyi bitirip tam rahatladık derken, aslında ekmeğin aslanın ağzında olduğu bir hayat mücadelesinin içine düştüğümüzü fark ederiz. Artık ailemize ve kendimize daha iyi bir hayat standardı sağlamak için meslektaşlarımızdan daha iyi olduğumuzu kanıtlamamızı gerektiren çok daha ciddi sınavlar vardır geçilmesi şart olan… Peki; 7 den 70 e kadar girdiğimiz bu sınavlarda ya da herhangi yeni bir şeyi öğrenmekte başarılı olmak sizce hayal midir, ya da başarılı olanlar bizden daha mı akıllıdır?

Bence her iki sorunun cevabı da HAYIR! Başarılı olmak için sadece  başarı adımlarını doğru tanımlamak yeterlidir.

HEDEF SÜRECİ

İlk adımınız, hedefiniz ile aslında ne kadar arkadaş olduğunuzu idrak edebilme ve irade gücünüzü tanımlama adımıdır. Hedefiniz başkalarının zoru ile koyulan bir hedefse (aile, eş, patron vb) bu hedefi benimsemeniz tek çözüm olacaktır. Aksi takdirde başarısızlık kaçınılmaz bir sonun göstergesidir.

BENİMSEME SÜRECİ

Çocukken ailelerimiz, büyüdüğümüzde eşlerimiz, patronlarımız ya da hayatın kendisi tarafından koyulan hedeflerin hemen hemen hepsi bizlerin iyiliği içindir. Bu durumda benimseme sürecinde yapacağınız tek şey, bu başarının hayatınızı nasıl değiştireceğini hayal etmek ve bu olumlu değişikliklerin daha ileride getireceği sonuçlara yoğunlaşmaktır. Bu aşamadan sonra, hayatta her şeyin bir bedeli vardır gerçeğinden hareketle, bu hayale ulaşabilmek için, bazı şeylerden feragat etmeniz gerektiğini kavramak durumunuzdasınız. Sadece İSTEMEK, sürekli aynı sözleri verip hiçbirini TUTMAMAK ENDİŞE ve ÜZÜNTÜ, birer duygu çeşidi olup, ‘FEDAKÂRLIK’ ile ilintileri bulunmamaktadır.

Örneğin, bir yandan İngilizce öğrenmek isterken diğer yandan  bu hedef için günlük bir saat dilimini ayıramamaktan muzdarip iseniz, hedefinize ulaşmak doğal olarak bir hayal olacaktır. Diğer bir örnekle, bir sınavı geçmek  istemek ile bu isteğin gerektirdiği düzenli, disiplinli, günlük bir programı takip etmemek ya da sınavın gerektirdiği ölçüde soru çözmemek de bu sınavı başaramayacağınız net göstergesi olacaktır.

SON DAKİKADA BENİMSENEN YUMURTA KAPIDA HEDEFLERİ

Biz öğretmenlerin en çok aşina olduğu en küçük yaş grubundan en büyüğüne kadar gelen gerçek dışı hedefleri anlatmaya örnekler yetmeyecektir.  Bir yılı bomboş geçirmiş bir öğrencinin 1 yılda öğretilenleri  2 aylık süreçte öğrenmeyi hedeflemesi hatta bu hedefi ebeveynlerinin de gerçekçi bulmasından tutun da, hocam benim 3 ayım var Amerika’ya gideceğim TOEFL i geçmem lazım diyen  A2  Seviyesinde bir yetişkinin hedefine kadar bir dizi örnek var! İşte eğitimi ticaret olarak gören zihniyetin ekmeğine yağ süren örnekler bunlar! Gerçek dışı bir hedefe ulaştırma sözü vererek para kazanan bir TÜCCAR KİTLESİ yaratıyor bu örnekler.

Ben bana bu şekilde gelen taleplere hep aynı cevabı veriyorum. Ben büyük bir teknem olsun istiyorum lakin bir deniz tutkunuyum ve denizde yaşamak istiyorum. Yarın da bu tekneyi alıp maviliklere açılmaya karar verdim. Ama param yok, banka mı soymalıyım, bir zengine mi çökmeliyim, hırsız mı olsam mafya mı, bunları olabilmek için bile süre lazım! Bu durumda doğru hedef bu tekneyi alabilmek için her kazandığım paradan bir miktarını bir köşeye atıp yeterince param olduğunda o tekneyi almak olacaktır.

Velhasıl kelam HEDEFE ULAŞMAK,  BIR SÜRREALIZM OLGUSU DEĞİL; REALİZMİN TA KENDİSİDİR.

Hedefiniz gerçekçi ve benimsediğiniz bir hedef ise ve bu hedefe ulaşmak için yeterince zaman ayırdıysanız geriye kalan en önemli nokta doğru ÖĞRETMEN ile çalışmaktır.

Doğru öğretmen kimdir sorusuna cevap arayacağımız diğer bir makalede görüşmek üzere.

Göksu Ö.

Tüm Derslerimi görmek için TIKLAYINIZ

Dersi Paylaş: