özel ders almak istiyorum , ozel ders vermek , ankara özel ders , özel ders ilanı ver , özel ders ilanı , özel ders vermek istiyorum , ankara matematik özel ders , matematik özel ders ankara, ilkokul ozel ders , ingilizce ders verenler , özel ders ilanları , özel ders almak isteyen öğrenciler , özel ders fiyatları , özel ders alanı , matematik temel oluşturma , kahoot nedir , mersin keman kursu , özel ders almak isteyenler , ozeldersalani , özel ders fiyatları , trello nedir , ingilizce nasıl öğrenilir , ingilizce öğrenmek istiyorum , online ingilizce , özel ders ,özel ders vermek istiyorum , ingilizce özel ders , matematik özel ders , özel ders fiyatları , özel ders ingilizce , i ngilizce özel ders fiyatları , özel ingilizce dersi , özel ders matematik , özel ders verenler , özel matematik dersi , fizik özel ders , özel ders almak isteyenler , özel ders sitesi , özel ders vermek , ingilizce öğrenme siteleri , özel ders ilan , en iyi özel ders , udemy ,en iyi ozel ders , eniyiozelders , istanbul matematik özel ders , istanbul lgs özel ders , istanbul özel ders , online eğitim ,

TYT – AYT Nedir?

26 Mayıs 2020 0 ile En İyi Özel Ders

Eski ismi YGS-LYS, yeni ismi ise TYT-AYT olan sınav ile öğrencilerin Mart ve Haziran aylarında iki farklı dönemde heyecan, stres yaşamasına gerek kalmayacak. Yeni sınav iki oturumdan oluşacak ve sınavlar cumartesi – pazar yapılacak. Tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum;

TYT Nedir? (Temel Yeterlilik Testi)
Temel Yeterlilik Testi’ne tüm adaylar gireceği için bu sınavın soru ağırlığı Matematik ve Türkçe üzerine olacaktır. TYT olarak kısaltılan bu ilk oturumda öğrencilerden 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 120 soruya 135 dakika içinde cevap vermeleri istenecek.

TYT sınavında öğrencilerin temel bilgi birikimlerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. İlk sınav için dezavantaj, Sosyal Bilimler bölümündeki soruların sayısının azaltılmış olmasıdır. Tarih ve Coğrafya branşlarından sorulacak soru sayısının 10 adet olması öğrencilerin temel tarih ve coğrafya bilgisini ölçmekte yetersiz kalınacağı düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Matematik açısından bakıldığında önceki sınav sistemi ile herhangi bir fark göremiyoruz. Sınavın ismi değiştirilse de Matematik branşı özelinde sınav konuları değiştirilmemiştir.

İlk adım sınavlarının genel özelliği, lise müfredatında bir değişiklik yapılmadığı sürece sınava tekrar hazırlanmayı düşünenlerin değiştirmesi gereken pek de bir şey olmamasıdır.

TYT Dersi veren öğretmenlerimiz için TIKLAYINIZ

AYT Nedir? (Alan Yeterlilik Testi)
TYT sınavından bir gün sonra yapılması planlanan AYT oturumu ise 40 Matematik 40 Türkçe 40 Fen Bilimleri 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmakta ve 180 dakikalık sürede öğrencilerden sınavı tamamlamaları istenmektedir. Adaylar kendi tercih edecekleri bölümlerin doğrultusunda soruları çözecekler. Baraj puanı 180 olarak belirlenen bu sınavın üniversite tercihindeki ağırlığı TYT sınavına göre daha fazla olacaktır.

TYT sınavı %40 oranında AYT ise %60 oranında tercih puanı olarak hesaplanacak, TYT cevapları üzerinden 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturum AYT oturumunda alacakları puanı kullanıp tercih yapma hakkı kazanacaktır.

AYT Dersi veren öğretmenlerimiz için TIKLAYINIZ

Dersi Paylaş: